نگارش پایان نامه کارشناسی ارشد


این مطلب در ادامه مقاله قبلی (با عنوان موضوع و منابع پایان نامه کارشناسی ارشد) می باشد 

بخش چهارم: طی کردن فرایند نگارش پایان نامه
برنامه‌ریزی کنید. 
رویکردی که برای بسیاری از افراد مؤثر واقع می‌شود، استفاده از یک تقویم معکوس است که در آن زمان‌بندی نگارشتان را از موعد مقرر، به زمان حال برنامه‌ریزی می‌کنید. اگر بدانید که چه مقدار زمان برای تکمیل پروژه‌تان نیاز دارید و آن‌ها به بخش‌های قابل مدیریت با تاریخ‌های مقررِ جداگانه تقسیم کنید (خواه این تاریخ‌ها صرفاً برای خود شما باشد یا برای اعضای گروهتان نیز باشد)، احتمال اینکه حجم کارهای پروژه بر دوش شما سنگینی کند و به شما فشار بیش‌ازحد بیاورد، کمتر است.
هرروز مقدار کمی از پایان نامه خود را بنویسید. 
نگارش ۳۰ صفحه‌ی کامل در ظرف دو هفته، کار طاقت‌فرسایی است. اگر روزانه ۵۰۰ کلمه بنویسید، به‌راحتی می‌توانید در موعد مقرر پروژه‌تان را به پایان برسانید. سعی کنید ناامید نشوید و کارهایتان را به تعویق نیندازید، زیرا در این صورت کارهایتان روی‌هم تلنبار می‌شوند و قابل مدیریت نیستند.
سعی کنید از تکنیک پومودورو استفاده کنید. 
بسیاری از افرادی که در ترغیب خود به بهره‌ور بودن و مدیریت زمان در انجام پروژه‌ی پایان نامه‌شان مشکل‌دارند، کار با «گوجه» را با استفاده از تکنیک پومودورو مفید تلقی می‌کنند. ایده‌ی اصلی این است که ۲۵ دقیقه از کارهای کاملاً متمرکز خودتان را به انجام رسانید، سپس ۵ دقیقه به استراحت بپردازید. با این کار توانسته‌اید کارتان را به بخش‌های قابل مدیریت تقسیم کنید و از فشار بیش‌ازحدی که اغلب در پروژه‌های بزرگ و بلندمدت دچار انسان می‌شود، اجتناب کنید.
استراحت کنید. 
مخصوصاً زمانی که روی یک پروژه‌ی بزرگ کار می‌کنید، مهم است که گه گاهی به مغزتان اندکی استراحت دهید. نمی‌توانید بدون کاهش کیفیِ محتوای کارتان، تمام‌وقت و بدون وقفه به کارتان بپردازید، و یکی دو روز دور بودن از ایده‌هایتان باعث می‌شود که سرحال‌تر و بانشاط‌تر به کارتان بازگردید. شما متوجه اشتباهاتی می‌شوید که قبلاً به آن‌ها پی نبرده بودید و به پاسخ‌هایی می‌رسید که قبلاً به آن‌ها نمی‌توانستید فکر کنید.
زمانی را برای نگارش پایان نامه انتخاب کنید، که برایتان مناسب است. 
برخی افراد در صبح هنگام بهتر کار می‌کنند، درحالی‌که برخی دیگر در شب‌هنگام تمرکز بیشتری روی کارشان دارند. اگر مطمئن نیستید که چه وقت از روز بهره‌وری بیشتری دارید، رویکردهای مختلفی را انتخاب کنید و ببینید که کدام رویکرد برای شما نافع‌تر و مؤثرتر است.
مقدمه‌ی پایان نامه‌تان را بنویسید. 
شاید متوجه شوید که پروپوزال تز شما، یک نقطه‌ی پرش برای نگارش مقدمه‌تان می‌باشد. شاید بخواهید بخش‌هایی از پروپوزال‌تان را برای شروعِ مقدمه‌تان کپی-پیست کنید، اما در نظر داشته باشید که اگر ایده‌تان را در طول انجام پروژه‌تان تغییر دهید، اشکالی ندارد. شاید بخواهید مقدمه‌تان را چند بار در طول فرایند نگارش پایان نامه‌تان مورد بازبینی قرار دهید، مثلاً هر وقت که بخشی یا فصلی از آن را تمام می‌کنید.
مرور مقالات را در نظر داشته باشید. 
اگر لازم باشد که قبل از شروع نگارش تز خود، مروری بر نشریات پژوهشی را بنویسید، خبرهای خوبی برایتان داریم و آن‌هم اینکه: شما تقریباً کل یک‌فصل را قبلاً نوشته‌اید! مجدداً لازم است کارتان را موردبازنگری قرار دهید و تغییراتی در آن اِعمال کنید، و شاید موقعیت‌هایی پیش بیاید که به مروری که قبلاً داشته‌اید مطالبی اضافه کنید و به جلو روید.
* اگر قبلاً نشریات پژوهشی را مرور نکرده‌اید، وقتش است که این کار را انجام دهید! مروری بر نشریات پژوهشی، خلاصه‌ای از تمام پژوهش‌های مرتبطی است که قبلاً سایر دانشگاهیان درزمینه‌ی موضوع شما انجام داده‌اند، که در کنار آن تعداد زیادی نقل‌قول‌های مستقیم نیز از منابع اولیه و ثانویه‌ای که به آن‌ها رفرنس داده‌اید، ذکر می‌شود.
کارتان را در متن قرار دهید. 
پس از مرور و بررسی پژوهش‌های موجود، باید توضیح دهید که پژوهش شما چه تأثیری در غنی‌تر شدن کارهای پژوهشی که قبلاً صورت گرفته دارد؛ به‌عبارت‌دیگر، آنچه را که با پژوهش‌تان به حوزه‌ی پژوهشی‌تان می‌افزایید، چیست و چقدر است.
پایان نامه‌تان را بنویسید. 
مابقیِ تز، با توجه به رشته‌ی مطالعاتی شما می‌تواند متفاوت باشد. یک تز مبتنی بر علوم، شامل تعداد کمی منابع ثانویه است، چراکه مابقیِ کارتان شامل توصیف و ارائه‌ی نتایج تحقیقتان خواهد بود. از سوی دیگر، یک تز نظری، هنگام انجام آنالیز یا مطالعه‌ی یک متن یا متون خاص، به منابع ثانویه اشاره بیشتری می‌نماید.
یک نتیجه‌ی قوی بنویسید. 
نتیجه‌ی شما باید دلیل اهمیت تز کارشناسی ارشد شما را به‌تفصیل بیان کند، و می‌تواند شامل رهنمودهایی برای تحقیقات آتی باشد که بتوانند با پیروی از این رهنمودها به ارائه اطلاعات بیشتر درزمینه‌ی سوژه‌ی موردنظر مبادرت ورزند.
اطلاعات تکمیلی را اضافه نمایید. 
اطمینان یابید که چارت‌ها، گراف‌ها و تصاویر لازم را در تز خود گنجانده‌اید. شاید لازم باشد ضمایمی را نیز در انتهای پایان نامه‌تان بیفزایید که وابسته به کارتان باشند و با پرسش اصلیِ تز کارشناسی ارشدتان نیز در ارتباط باشند. اطمینان حاصل کنید که تمام ابعاد و جنبه‌های کارتان بر طبق رهنمودها و دستورالعمل‌های نهاد مربوطه و رشته‌ی تحصیلی‌تان باشند.

بخش پنجم: تکمیل مراحل نگارش پایان نامه
پیش‌نویسی را که از تز خود تهیه‌کرده‌اید، با ضوابط دانشگاهتان مقایسه کنید. 
ضوابط فرمت بندی تزها بسیار خسته‌کننده و پیچیده هستند. مطمئن شوید که تز شما به‌طور عام به تمام ضوابطی که دپارتمان مربوطه مقرر کرده است، و به‌طور خاص به ضوابط رئیس گروهتان پایبند باشد.
* بسیاری از دپارتمان‌ها یا برنامه‌ها، یک الگو برای تزها و رساله‌ها ارائه می‌دهند. اگر یکی از این الگوها را دارید، شاید ساده‌ترین راه این باشد که از همان ابتدای شروع کارتان، از این الگو استفاده نمایید (به‌جای اینکه نوشته‌هایتان را در آن کپی-پیست نمایید).
کل پایان نامه‌تان را بازخوانی نمایید تا از درستی و بی‌اشکال بودنش مطمئن شوید.
وقتی‌که کار نوشتن پایان نامه به پایان رسید، یکی دو هفته دست از کار بکشید و به مغزتان استراحت دهید. سپس، پایان نامه را مرور کنید و خطاهای احتمالی گرامری و تایپی را پیدا و رفع کنید. وقتی‌که خیلی در عمق فرایند نگارش فرومی‌روید، به‌آسانی به‌جای اینکه آنچه را که واقعاً نوشتید بخوانید، آنچه موردنظرتان است را می‌خوانید. بنابراین مهم است که روی کارتان بازنگری انجام دهید و ارزیابی کارآمدتری از کارتان و نوشته‌تان داشته باشید.
* یا می‌توانید از یک همکار یا دوستتان بخواهید پایان نامه‌تان را مطالعه و مرور کند و به شما در یافتن خطاهای احتمالیِ گرامری و املایی و نقطه‌گذاری و تایپی کمک نماید.
از تمام رهنمودها و دستورالعمل‌های مکتوب، بر اساس خط‌مشی‌های دپارتمانتان پیروی نمایید. 
شاید لازم باشد تا دست‌به‌جیب شوید و نسخه‌هایی از تز کارشناسی ارشد خود را برای ارائه به دانشگاه و نیز نسخه‌هایی از آن را برای خودتان تهیه کنید. اطمینان یابید که از این رهنمودهای مکتوب پیروی می‌کنید تا دچار مشکلات بالقوه‌ای که ممکن است در طول انجام این مرحله‌ی پایانی برایتان پیش آید، نگردید.
خود را برای دفاع از پایان نامه‌تان آماده کنید. 
پس از تکمیل بخش مکتوبِ پایان نامه، لازم است در جلسه دفاع از تز خود شرکت کنید که در آن باید در حضور اعضای گروهتان به دفاع از ایده‌های مطروحه در پایان نامه‌تان بپردازید. این یک فرصت عالی جهت اثبات این است که در طول فرایند تهیه پایان نامه‌تان چه آموخته‌اید و به اعضای گروهتان این فرصت را بدهید که هر پرسشی که در خصوص پایان نامه‌تان دارند را از شما بپرسند. برخلاف آنچه از اصطلاح «دفاع از تز» به اذهان متبادر می‌شود، این جلسه بیشتر یک جلسه‌ی گفتگوی دوسویه است.
تز خود را تقدیم کنید. 
دانشگاه شما برای تقدیم پایان نامه‌تان، احتمالاً رهنمودهای بسیار خاصی دارد که باید در نگارش پایان نامه تان به آن‌ها توجه نمایید. اکثر دانشگاه‌ها از دانشجو می‌خواهند که تز خود را در سایت پروکوئست آپلود کند تا به‌صورت الکترونیکی و از طریق بایگانی رساله‌ها و تزهای آن انتشار یابد. مطمئن شوید که برای تقدیم پایان نامه‌تان، کاملاً از رهنمودهای خاص دانشکده‌تان پیروی نمایید.
* برخی از دانشگاه‌ها از شما می‌خواهند که قبل از آپلود کردن تز در سایت پروکوئست، آن‌ها جهت بررسی فرمت به دانشگاه تقدیم کنید. حتماً با مدیر تحصیلات تکمیلیِ دپارتمانتان جهت دریافت رهنمودهای خاص در این زمینه، مشورت نمایید.
* به مهلت تقدیم تز توجه داشته باشید، که معمولاً قبل از تاریخ فارغ‌التحصیلی‌تان است. تأخیر در تقدیم پایان نامه‌تان به این معناست که ناچار خواهید بود تاریخ فارغ‌التحصیلی‌تان را به تعویق اندازید، که ممکن است بر فرایند استخدام‌تان یا ادامه تحصیلتان تأثیر بگذارد.

نکات و راهنمایی در مورد نگارش پایان نامه کارشناسی ارشد
* انجام یک بررسی جامع از نشریات پژوهشی و تحقیقات موجود درزمینه‌ی موضوعات مشابه قبل از ارائه‌ی کارتان، شمارا از بازنگری‌های زمان‌بر رها می‌سازد.
* به خاطر داشته باشید که چرا می‌خواهید پایان نامه بنویسید و چه کسی یا کسانی آن‌ها خواهند خواند و از آن استفاده خواهند کرد. شما تز کارشناسی ارشد خود را برای اعضای جامعه‌ی رشته‌ی خودتان می‌نویسید، بنابراین توجه داشته باشید که آن‌ها قبل از اینکه تز شمارا بخوانند، از دانش و تجربه‌ی زیادی برخوردار خواهند بود. آن‌ها را با گفتن و نوشتن مطالب غیرضروری خسته نکنید.
* اگر قبل از شروع تحقیق‌تان یک پرسش پژوهشیِ بی‌نقص را انتخاب کنید، می‌توانید جلوی یاس و ناامیدی را بگیرید و در وقت خود صرفه‌جویی کنید. شاید مهم‌ترین کاری که باید هنگام فراگیریِ نحوه‌ی نگارش پایان نامه‌ی خود فراگیرید این باشد که باید تلاش زیادی را برای طرح پرسش پژوهشیِ بی‌نقص صرف کنید.
* باکسانی که تز کارشناسی ارشد خود را به انجام رسانده و مدرک کارشناسی ارشدشان را دریافت کرده‌اند در این خصوص مشورت کنید. نگارش پایان نامه یک فرایند طولانی و خسته‌کننده است و اگر بتوانید از پشتیبانی و مشاوره‌ی افرادی که قبلاً این کار را انجام داده‌اند بهره‌مند شوید، خیلی به نفعتان خواهد بود.
منبع: سایت  ترجمانو
}